Рада Європейського Союзу ухвалила резолюцію й директиву про встановлення спільних правил внутрішнього ринку для відновлюваних джерел енергії та природного газу й водню, а також реформування газового законодавства ЄС, пише Liga.net. Згідно з цим документом, росія та Білорусь не будуть допущені до участі у механізмі спільних закупівель газу країнами блоку ЄС.
"Держави-члени повинні мати можливість у виняткових випадках вживати пропорційних заходів для тимчасового обмеження попередніх торгів на потужність будь-яким окремим користувачем мережі в точках входу та на терміналах ЗПГ для постачання з росії та Білорусі, якщо це необхідно для захисту їхніх основних інтересів безпеки", – заявили в Раді.
На механізм, введений у відповідь на розв'язану москвою газову війну, припадає 15% газу, що закачується в сховища. Обмеження стосуються як трубопровідного газу, так і зрідженого.
"До 31 грудня 2025 року постачання природного газу походженням із ЗПГ-об’єктів, розташованих у російській федерації чи Білорусі, не повинно пропонуватися через механізм агрегування попиту та спільної закупівлі природного газу", – йдеться в документі.
Після цієї дати Комісія повинна мати можливість винести рішення про тимчасове виключення постачання природного газу, що походить із рф чи Білорусі, або постачання ЗПГ із заводів, розташованих у цих країнах, на період до одного року.
"Механізм агрегування попиту та спільної закупівлі природного газу є важливим інструментом для організації диверсифікації постачання природного газу та поступового виходу із залежності від російського природного газу в багатьох державах-членах", — йдеться в директиві.
Нові правила "дозволять відновлюваному газу й газу з низьким вмістом вуглецю та водню відігравати важливу роль" у ЄС і допоможуть досягти цілей декарбонізації ЄС.
Документ також встановлює нові правила транспортування, доставки та зберігання природного газу й водню. Оператори газо- та воднепроводів мають розробити десятирічний план розвитку мережі ЄС.
ЄС уже поставив за мету повністю відмовитися від російського газу до 2027 року. Але поки що постачання газпрому тривають двома трубопроводами з п'яти, а закупівлі російського ЗПГ за період війни в Україні навіть зросли.
Євросоюз може включити до 14-го санкційного пакету проти рф заборону на перевалку російського зрідженого природного газу у європейських портах.