Євросоюз може запровадити санкції проти російського зрідженого газу
TL HUB MEDIA
06.05.2024
tlhub.com.ua

Євросоюз може включити до 14-го санкційного пакету проти рф заборону на перевалку російського зрідженого природного газу у європейських портах. Про це повідомляє видання Politico, посилаючись на трьох дипломатів ЄС. 

За інформацією видання, вперше після повномасштабного вторгнення рф в Україну ЄС планує застосувати санкції проти прибуткового газового сектору країни-агресора. Європейська комісія готова оприлюднити запропоновану заборону для портів ЄС на перепродаж російського ЗПГ, стверджують три дипломати ЄС, з якими вдалося поспілкуватися виданню.

“Санкції щодо ЗПГ покликані придушити прибутковий бізнес Москви, завдяки якому її енергетичні вантажі переміщуються по всьому світу. Однак, як зазначено в проекті пропозицій, які ще можуть бути змінені, штрафні санкції становитимуть лише близько чверті прибутку Росії від ЗПГ”, — пише видання.

Це сталося на тлі неодноразових попереджень про те, що зусилля ЄС і Заходу перекрити газові доходи Москви не досягли успіху. 

Хоча ЗПГ становив лише 5 % споживання газу в ЄС минулого року, він залишається джерелом доходів, що допомагає вести війну.

Франція, Іспанія та Бельгія були найбільшими імпортерами зрідженого газу, значна частина якого потім експортується до таких країн, як Німеччина та Італія.

Припинення перепродажу ЄС російського ЗПГ вимагатиме від Москви тотального перегляду напрямків збуту. Адже без європейських портів, як зручної зупинки, рф доведеться використовувати спеціально обладнані криголами, щоб розрізати лід Арктичного моря, аби доставити газ до Азії.

За словами газового експерта з аналітичної компанії Kpler Лаури Пейдж, санкції завдадуть шкоди величезному російському заводу ЗПГ “Ямал” вартістю $27 млрд.

“Якщо вони не зможуть перевантажувати газ в Європі, їм, можливо, доведеться брати свої танкери льодового класу в більш тривалі подорожі”, – сказала вона, маючи на увазі, що росія “може не мати змоги вивезти стільки вантажів з Ямалу, тому що їхні судна не можуть повернутися назад так швидко”.

За словами енергетичного аналітика аналітичного центру Center for Research on Energy and Clean Air Пятраса Катінаса, це зрушення призвело б до втрати €2 млрд доходів росії від ЗПГ, що становить 28% прибутку росії від ЗПГ і трохи більше п’ятої частини її експорту до ЄС минулого року.

Заборона “є хорошим першим кроком вперед”, прокоментував Катінас, але “цього недостатньо”, якщо ЄС хоче перекрити грошові потоки Кремля.

Водночас потенційні санкції щодо російських ЗПГ-проектів, зокрема Arctic LNG 2, його Мурманського заводу та ЗПГ-терміналу UST Luga не матимуть ефекту, оскільки наразі жоден із них не відправляє вантажі до Європи.

Пропозиції ЄС також можуть мати юридичні складнощі. Залежно від того, як Комісія визначить термін “перевалка”, імпортерами, які, ймовірно, найбільше постраждають, будуть іспанська Naturgy, французька Elengy і бельгійська Fluxys. Усі вони мають довгострокові контракти, пов’язані з російським ЗПГ на Ямалі.

Поки не ясно, чи дозволять санкції ЄС компаніям розірвати свої контракти в односторонньому порядку без штрафів або судових позовів з боку російських партнерів.

Представник Fluxys заявив, що компанія “повністю дотримуватиметься” санкцій, якщо їх запровадять, але зазначив, що фірма “не контролює” походження ЗПГ, що зберігається в її сховищах, і що вона “зобов’язана поважати договірні угоди” зі своїми клієнтами.

Elengy і Naturgy не відповіли на запити видання. “Новатек”, “Газпром” і “РусГазДобича”, власники та оператори російських СПГ-проектів щодо яких розглядаються санкції ЄС, також не відповіли на запитання видання.

Politico вважає, що Брюссель може натрапити на труднощі у прийнятті санкцій проти ЗПГ, для яких потрібне схвалення всіх 27 країн-учасниць. Зокрема вето на цей крок може накласти Угорщина, пише видання. 

У березні Енергетична митниця ДМСУ посилила перевірки операцій з постачання скрапленого газу, виробленого на території ЄС шляхом змішування його складових. Втім, за словами експертів ринку, цих дій не достатньо, оскільки левова частка газу на українському ринку має російське походження. Тільки в березні 20% скрапленого газу, що потрапив на ринок України, склав російський продукт.

Компанія "Торговий Дім "Інтергал" експортувала автомобільну партію LPG (19 тонн) до Польщі в третій декаді березня 2024 року ймовірно через російське походження.

газ скраплений
Контакти
Україна, Київська область, село Крюківщина
Зв`язок з нами
© 2023-2025 ТОВ ІНФОРМ ПОРТАЛ. Всі права захищено.