Українські правоохоронні органи перебувають на фінальному етапі аналізу інформації щодо постачань російського газу в країну. Адже на 100% зупинити постачання LPG з країни-агресора поки не вдалося. Про це на конференції Petroleum Ukraine 2024 у Варшаві повідомив голова Енергомитниці Анатолій Комар, пише Enkorr.
Півтора тижня тому на майданчику РНБО відбулася нарада з приводу потрапляння російського скрапленого газу на український ринок. Інформацію від Енергомитниці передано до СБУ, розповів Комар.
“Виготовлення більшості газу відбувається змішуванням. За законодавством Європи, якщо в суміші 51% виробництва ЄС, то і весь продукт буде вважатися виготовленим у ЄС. Наразі ми маємо змогу отримувати додаткову інформацію про походження складових газу, щоб мати повну картину, але тотально розв'язати проблему ввезення російського газу поки не вдається”, — наголосив голова Енергетичної митниці України.
Про те, що рішення блокування російського газу треба було прийняти раніше, але воно затребувало більш глибокого аналізу, також повідомив співзасновник Консалтингової групи “А-95” Артем Куюн. Аналітик вважає російський ресурс ключовим чинником впливу на український ринок LPG.
“Це головна проблема, яка спаплюжує конкуренцію на ринку й призводить до його руйнації. У нас є три органи, націлені на боротьбу з проявами російського пального в Україні, необхідно об'єднати їхні зусилля й завдати рішучого удару по ганебному явищу”, — зазначив Куюн.
Наразі імпортери використовують закупку дешевого російського ресурсу для того, щоб вийти в плюс. Через надприбутки 2022-го кількість охочих імпортувати газ збільшилася. Це призвело до ситуації, що наразі до 80% імпортерів – несистемні оператори, які везуть і перепродають ресурс у нуль або в мінус, тому що не мають стабільного збуту. Тому у 2023-2024 роках низка маржинальність та відʼємний дохід стали поширеним явищем на ринку скрапленого газу.
“Ми чітко бачимо, що кожне наближення гуртової маржі до нуля спричинює новий сплеск постачання дешевого російського ресурсу, бо він найбільш маржинальний”, – констатував аналітик.
Зі слів Куюна, ринок пройде перший етап упорядкування з набранням чинності законом про мінімальні запаси нафти й нафтопродуктів 2025 року, яким буде встановлено норматив для зберігання запасу кожним оператором, що вводить в обіг нафтопродукти.
У Міністерстві енергетики констатують постачання російського пального на український ринок і вважають, що необхідно робити спільні дії разом з європейськими країнами щодо застосування санкцій. Ціни на автогаз упали до мінімуму минулого тижня.
13 червня Україна підписала свою першу угоду про постачання скрапленого природного газу (СПГ) з американською компанією Venture Global.
Фото: Уніан