В Україну знову надходить російський скраплений газ через Польщу та країни Балтії, що спричиняє різкі коливання на ринку. Ціни на українських аукціонах після стрімкого зростання за межі коридору імпортного паритету для всіх потоків постачання на минулому тижні, так само швидко відкотилися на 6000 гривень трохи нижче імпортного паритету південного морського потоку з трендом на подальшу корекцію на наступному тижні. Як написав CEO GT Group Владислав Колодяжний на своїй сторінці в FaceBook, знак тренду залежатиме від того, який сценарій подій буде реалізовано. Нижче публікуємо два варіанта розвитку подій, якими поділився експерт.
Перший сценарій – ще більше російського газу
Перший сценарій буде реалізовуватися за умови подальшої бездіяльності відповідних інституцій. Прогнозується неминуче збільшення поставок з польських та латвійських терміналів продукту російського походження (порушуючи або вільно трактуючи санкції ЄС, які діють з 31 грудня 2023р.). Це відбуватиметься на тлі адаптації трейдерів під поточну логістичну ситуацію, що спричинена блокуванням кордонів польськими фермерами та перебудовою маршрутів постачання (наприклад, через Словаччину).
Це збільшує собівартість продукту, але як видно з графіку (червона крива) запас маржі для цього більш ніж достатній (більше 6000 гривень різниця між ціновими індикативами українських виробників – сіра крива) і тут ціни залежать тільки від амбіцій польських і балтійських продавців російського газу та їх українських партнерів, а також вартості змін в логістиці та рівня попиту на українському ринку.
Поки що котирування на російський продукт DAF Brest propane-butane mix навіть потроху зменшуються, тому що амбітні польські трейдери на тлі згаданих санкцій збільшили обсяги постачання із рф у січні-лютому цього року і залили власний ринок російським дешевим продуктом.
Тому цей потік без установлених бар'єрів буде поступово заміщати всі інші (насамперед європейські та морські). Бар'єром, що покликаний захистити український ринок скрапленого газу, може стати, наприклад, рішення РНБО щодо внесення терміналів, які працюють з російським продуктом, до переліку ризикових.
На противагу цій тенденції бачимо збільшення (хоч і трохи нижче очікуваних рівнів) середньо-морських індикативних цін Sonatrach (+20/+40 від лютневих індексів), що відобразиться збільшенням на індексі імпортного паритету потоку з півдня (зелена крива). Ще одним фактором збільшення значень з цього напрямку може стати ремонт на заводі Rompetrol, який на два місяці перетворює експортера скрапленого газу на великого імпортера. Чи відобразиться це на рівні премій продавців з півдня, чи впораються вони з додатковим навантаженням (адже деякі кроки в цьому напрямі було зроблено ще наприкінці 2023-го року), побачимо.
Індекс імпортного паритету потоку з північно-західної Європи прогнозовано і системно перебуває весь лютий в одному ціновому коридорі від 45 тис. до 46,5 тис. гривень за тонну (жовта крива), і в принципі не має передумов для збільшення в березні цього року.
Березень – це останній місяць великого попиту на пропан (для опалення) в Європі, і якщо не буде більш глобальних чинників зростання, побачимо планове зменшення котирувань ближче до кінця місяця.
Тому десь протягом цього місяця мусимо побачити синхронізацію жовтої та зеленої кривої у діапазоні 45 тис. – 46 тис. гривень, що звичайно за межами конкуренції з російським продуктом і призведе до заморожування цих потоків до мінімумів.
При реалізації цього сценарію побачимо поступову вимушену конкуренцію українських виробників скрапленого газу саме з російським потоком і повну кореляцію червоної та сірої кривих (як це вже було з середини грудня 2023-го року до кінця січня – початку протестів).
Будь-які зміни в потоці поставок, спричинені тими чи іншими форс-мажорними обставинами (в даному випадку блокування фермерами кордонів), призводять до космічної волатильності на внутрішньому ринку, коли різниця між піками цін становить до 15% у короткий двотижневий період за відсутності фундаментальних чинників, таких як зміни ціни на нафту або курсові коливання у великому діапазоні значень.
На такому ринку неможливі системні поставки або наявність довгострокових контрактів з прив'язкою до міжнародних котирувань, не кажучи вже про побудову довготривалих логістичних каналів або інфраструктурних інвестицій, що є запорукою стабільності ринку.
Другий сценарій – захист власного ринку
Такий сценарій реалізується , якщо РНБО ухвалить рішення про внесення терміналів, які попри санкції ЄС, продовжують постачання скрапленого газу з рф на територію ЄС і здійснюють транзитний коридор цих продуктів на український ринок, до червоної зони ризику, або введе повну заборону поставок з цих терміналів.
Звісно, ми не можемо заборонити, та й не маємо інструментів впливу на ухвалення рішень польськими трейдерами щодо роботи з постачальниками з російської федерації, але це не означає, що ми не можемо давати оцінку цим діям і точно повинні захищати власний ринок від наслідків цих дій. Тим більше самі поляки нам гарно показують, як це треба робити.
Тоді ми побачимо реалізацію сценарію поступової кореляції всіх потоків постачання та індексу внутрішніх виробників, і зосередження в одному ціновому коридорі на рівні 45 тис. – 46 тис. гривень у березні з трендом на поступове зниження у квітні (з корекцією на зміни цін на нафту) і стабільне проходження літньо-осіннього періоду підвищеного попиту без дефіцитних поставок, ажіотажних панічних настроїв і цін.
Наразі тенденцій значних змін цін на скраплений газ у ритейлі немає. Рівнем опору залишається, як і раніше значення 30 гривень за літр. Немає передумов для її зміни в середньостроковій перспективі від реалізації будь-якого зі сценаріїв (окрім форс-мажорних ситуацій).